Covid – 19: více než 14 milionů je se zpožděnou druhou dávkou vakcíny

Studie nadace Oswaldo Cruz (Fiocruz) poukazuje na to, že více než 14 milionů Brazilců je s druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 zpožděno o více než 15 dní. Informace byly zveřejněny dnes (4)ve druhém věstníku VigVac, který vytvořil Fiocruz Bahia, na základě údajů do 25. října.

Vědci poukazují na to, že počet lidí s zpožděné dávky o více než 15 dnů zdvojnásobil, mezi 25. září a 25. října, skákání z asi 7 milionů na 14, 097, 777. Asi polovina opozdilci měli vzít druhou dávku před více než 30 dny a 14% z nich již nestihli více než 90 dny.

Analýza vzala v úvahu pouze zpoždění o více než 15 dnů tím, že vzhledem k době uvedení informací v National Health Data Network (RNDS) a tím, pochopení, že krátké zpoždění může dojít v důsledku plánování problémy a nedostupnost lidí, kteří se očkovat. Kromě toho, vědci přemýšlejí, že individuální riziko není zvýšené v relativně krátkém intervalu zpoždění v dokončení očkování.

Mezi používané vakcíny v Brazílii, AstraZeneca, Coronavac a Pfizer vyžadují aplikaci druhé dávky očkování považováno za úplné. Počet zpoždění pro AstraZeneca je 6,739,561; Coronavac, 4,800,920; a Pfizer, 2,557,296. Údaje o zpoždění druhé dávky lze konzultovat na panelu vedeném Fiocruz Bahia.

Důvod
Vědci varují, že zpoždění diagnostikována v Informačním Systému Ministerstva Zdravotnictví může být odůvodněno, z různých důvodů, jako je například zpoždění při hledání druhé dávce, pomalost, k registraci v databázi, vyčerpání a přetížení vedení týmů, sledování a zdravotní péče, šíření falešné zprávy o očkování, nedostatek zásob immunizers a úmrtnosti, mezi ostatními.

I přes tuto řadu možností, výzkum poukazuje na to, že zdravotní manažeři by měli dělat pečlivé analýzy určit nejpravděpodobnější příčiny zpoždění v každé lokalitě. „Tato diagnóza bude užitečná pro vedení akcí stimulu pro populaci k dokončení očkovacího schématu“, doporučují.

„Je to nezbytné, k přijetí strategie pro zvýšení přilnavosti na kompletní očkování, protože studie na účinnost očkování ukázaly, že ochrana proti infekci, hospitalizace a úmrtí, je výrazně vyšší ve skupině s kompletní očkovací schéma, kdy oproti skupině s pouze jedna dávka vakcíny. Ukázalo se také, že ochrana proti novým variantám Sars-CoV-2 je účinnější až po dvou dávkách vakcíny.”

Napsat komentář